Uwaga Kleszcze

Szanowni Rodzice, kleszcze są niebezpieczne! Eksperci ostrzegają, że czeka nas kolejne lato z dużym zagrożeniem chorób odkleszczowych. Okazuje się bowiem, że długa i mroźna zima wcale nie zniszczyła kleszczy. Wraz z pierwszymi ciepłymi dniami te malutkie pajęczaki zaczynają nas atakować. Warto więc wiedzieć, jak uchronić przed nimi dziecko.

Kleszcze od lat nie są mieszkańcami wyłącznie lasów czy dzikich łąk. Mogą atakować także w miejskim parku lub na łące przed blokiem. Przyjmuje się jednak, że te pajęczaki o wielkości łebka od szpilki najczęściej bytują na terenach przejściowych między różnymi typami roślinności, czyli na przykład na skraju lasu i łąki, w miejscu „spotkania” lasu iglastego z liściastym. Chowają się w wysokiej trawie i niskich drzewach oraz krzewach (na paprocie)

Jeśli wybieracie się na tereny, które są ulubionym siedliskiem kleszczy:

– załóżcie dziecku odpowiednie ubrania. Nawet jeśli słońce praży, konieczne są długie spodnie, skarpety i pełne obuwie oraz bluzka z długimi rękawami i czapka,
– decydujcie się na jasne, pastelowe kolory, a zrezygnuj z ubierania dziecka w jaskrawe barwy, które przyciągają kleszcze,
– zrezygnujcie z aromatycznych płynów do płukania tkanin, nie perfumuj ciała dziecka – silne zapachy przyciągają pajęczaki,
– dodatkowym zabezpieczeniem będzie zastosowanie na ciało dziecka specjalnego preparatu odstraszającego kleszcze (kupisz w drogerii lub aptece). Możesz także skropić ubranie dziecka olejkiem cytrusowym lub eukaliptusowym, bo ich woń odstrasza pajęczaki,
– po powrocie ze spaceru, zdejmijcie dziecku ubranie i dokładnie obejrzyjcie, czy na ciele nie ma kleszcza. Kleszcze najchętniej wbijają się w skórę tam, gdzie jest ona najcieńsza: w okolicach uszu, miejscach zgięć rąk i nóg oraz na brzuchu, jak również na głowie.

WAŻNE! Kleszcza należy jak najszybciej usunąć. Użyjcie do tego pęsety i wyciągnijcie nim pajęczaka jak drzazgę, bez wykręcania. Miejsce ukąszenia należy zdezynfekować. Jeżeli nie potrafcie sami wyjąć kleszcza, jedźcie z dzieckiem do lekarza lub na izbę przyjęć do szpitala. Miejsce po ukąszeniu trzeba uważnie obserwować. Do wizyty u lekarza powinno skłonić pojawienie się obrzęku lub rumienia, bo może to być objaw boleriozy.

W związku z tym ,że dzieci z naszego przedszkola codziennie wychodzą na spacery, bawią się w parku, przechodzą pod drzewami prosimy o zaopatrzenie dzieci w:

– preparaty odstraszające kleszcze,
– nakrycia głowy,
– codzienne kontrolowanie skóry dzieci, w celu sprawdzenia czy dziecko nie zostało ukąszone.